מיהו טכנאי גז מוסמך?

בלו בוקס ישראל

נכתב על ידי בלו בוקס ישראל

נוב 16, 2021

לא כל אדם שיש לו גישה טכנית ומבין בתחום הגז יכול להיות טכנאי גז מוסמך. היום כדי לעסוק בתחום של טכנאות גז וליצור מכך מקצוע כל טכנאי חייב לעמוד בדרישות משרד העבודה ולקבל תעודת רישיון מיוחדת מטעם המשרד לאחר שעבר לימודים מקיפים בתחום טכנאות הגז. לימודים אלו שמתקיימים במכללות מקצועיות בכל רחבי הארץ כוללים הכשרה מעשית להתקין מערכות גז ביתיות, לתקן אותן ולהרכיב אותן. בנוסף, לומדים טכנאי גז להרכיב ולתקן מערכות גז במבני תעשייה, שהן בדרך כלל גדולות ומסיביות יותר מהביתיות. לצד הלימודים המעשיים לומדים טכנאי הגז על ססוגי הגז, על בטיחות בעבודה, כללי זהירות וחוקים הנדרשים מטכנאי הגז ומחברות הגז שמעסיקות טכנאים.

מה כולל קורס טכנאי גז?

קורס זה, שמכשיר את טכנאי הגז ומעניק לו את ההסמכה הדרושה לעסוק במקצוע זה בישראל, עוסק בנושא הגפ"מ – ראשי תיבות של גז פחמימני מעובה. עבור אנשים שמשתמשים בגז לצריכה ביתית ואינם מומחים בנושא, גז זה הוא פשוט אותו גז בישול שבו אנחנו משתמשים בבית. טכנאי הגז לומד על מרכיבי גז זה ותכונותיו, מה קורה לו בלחץ גבוה או נמוך ולאיזה צרכים הוא משמש. הקורס מעניק לטכנאי ידע על בנייה והרכבה של מערכות גפ"מ – כלומר – מערכות ביתיות לצריכת גז. במסגרת הקורס ישנה חלוקה לשתי דרגות הסמכה. דרגה אחת היא של מתקין גז רמה 1 והשנייה – מתקין גז רמה 2. כל אחד בוחר את דרגת ההסמכה בהתאם לשאיפות ההעסקה שלו והמסלול מותאם לפי דרישות משרד התמ"ת.

בקורס של מתקין גז רמה 1 משתתפים מי שרוצים לעסוק בטכנאות גז כמקצוע עיקרי, לעבוד כעוזרים למתקיני מערכות גז, טכנאי שירות של חברות הגז ומנהלי אחזקה בחברות בהן פועלות מערכות גז לתעשייה. זהו המסלול המתאים לטכנאי גז מוסמך שרוצה לעסוק בתחום באופן קבוע, במגוון משרות כפי שפירטנו כאן. לאחר סיום מסלול זה ולאחר צבירת ניסיון במסגרת עבודה כטכנאי גז, ניתן להמשיך לקורס מתקין גז רמה 2 ולפתוח צהר למשרות גבוהות יותר בתחום הגז בישראל.

לקראת סיום הקורס עוברים טכנאי הגז המתחילים מבחנים שונים. המבחנים האלו הם ההסמכה הדרושה מטעם משרד העבודה. לאחר מעבר המבחנים וקבלת ציון מתאים, יכולים הטכנאים לקבל תעודת מתקין גז ברמה של 1 או 2, בהתאם לקורס.

מדוע חשוב לנו לדעת זאת כצרכנים?

לא פעם ולא פעמיים נצטרך להזעיק טכנאי גז. זה יכול לקרות כאשר הגז בבית מפסיק לפעול אך אנחנו יודעים שיש מספיק גז בבלוני הגז, כאשר אנחנו מריחים או חושדים בדליפה או כאשר צינור הגז וברז הגז במטבח לא פועלים כמו שצריך. סיבות אלו וגם סיבות אחרות נוספות מצריכות מעורבות של טכנאי גז מוסמך. לרוב ניתן למצוא טכנאי גז מוסמכים המועסקים כטכנאי שירות בחברות הגז הגדולות שמציעות מערכות גז ביתי לבתים בישראל.

במקרים אחרים, בהתאם להנחיות חברת הגז, נוכל לפנות לטכנאי גז מוסמך ועצמאי. במקרה זה חשוב לבדוק שאותו טכנאי גז אכן עבר את הקורס המתאים והמקובל במשרד העבודה, עבר את הבחינות וקיבל את תעודת ההסמכה כטכנאי גז. ישנה חשיבות מכרעת לבדיקה זו במיוחד בתחום הגז, שיכול להיות תחום מסוכן מאד ושמי שעוסק בו חייב להכיר אותו מא' ועד ת'. כצרכנים אחראיים שדואגים לבריאותם ולבריאות הדיירים בבית, אנחנו חייבים להקפיד שהטכנאי שמגיע אלינו הוא מישהו שעבר את כל ההסמכות על פי חוק – כדי להרגיש הכי רגועים בעולם וכדי להנות משימוש בטוח ונכון במערכת הגז הביתית.

בלו בוקס ישראל

בלו בוקס ישראל

העורך הראשי של האתר, יובל וינברג, מביא לכם מאמרים, דעות וטיפים מעניינים ישירות מהמקלדת. אין להעתיק או לשכפל תכנים מאתר זה ללא רשות כתובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות