בתל אביב מתכוננים לגלי החום של קיץ 2023

בלו בוקס ישראל

נכתב על ידי בלו בוקס ישראל

יונ 17, 2023

הקיץ הישראלי יודע בזכות השמש החזקה, שלפעמים עושה את החיים לבלתי נסבלים. אך בשנים האחרונות, תחושת הקיץ בתוך תל אביב הפכה לבלתי נסבלת. ויש לכך כמה סיבות.

ראשית כל ישנן מגמות של התחממות גלובלית. המעקב אחר הטמפרטורות הממוצעות ב 150 השנים האחרונות מראה כי בהדרגה נהיה כאן יותר ויותר חם. שנית העיר הפכה להיות גוש בטון ואספלט, התורם גם הוא לתחושת החום. רק נסו ללכת יחפים על אספלט הכביש תחת השמש הקופחת, ומייד תבינו על מה אנחנו מדברים.

הטמפרטורות הגבוהות הן לא רק עניין של אי נוחות, זוהי סכנה גדולה לבריאותנו ובעיקר פגיעה באוכלוסיות חלשות. לשמחתנו השנה עיריית תל אביב התחילה להתייחס לנושא בצורה רצינית יותר, ולנקוט בפעולות אקטיביות להקלת עומס החום בקיץ הקרוב.

הצללה במרחבים הציבוריים

כבר כמה שנים שעיריית תל אביב מקפידה לתכנן כל מתחם ציבורי עם פתרונות הצללה, המשלבים הצללה טבעית והצללה מלאכותית. אך ישנם מקומות רבים במרחב הציבורי שאינם מוצללים. והשנה עיריית תל אביב החליטה לטפל גם בהם.

עיריית תל אביב החלה למקם פתרונות הצללה במקומות רבים ברחבי העיר, ואתם יכולים כבר לראות אותם. העירייה בחרה בפתרונות זמניים, אשר לעתים אינם אסתטיים במיוחד, אך יתנו פתרון מהיר לקיץ הקרוב.

בין האזורים שבהם יותקנו פתרונות הצללה, ובחלקם הם כבר הותקנו, ניתן להזכיר את חופי הים של תל אביב, כיכר מגן דוד, פארק המדרון, כיכר רבין, רחבת הסינמטק, שדרות יד לבנים ומקומות נוספים בעיר.

נטיעת עצים במרחב הציבורי

גם עצים יכולים לעזור על מנת להעניק לנו צל ולהקל על עומס החום, ויש להם גם תרומה להפחתת גזי החממה. וגם נושא זה נמצא בטיפול העירייה אשר הכריזה על פרויקט ”יער עירוני“. הפרויקט כבר יצא לדרך, ובמסגרת הפרויקט יינטעו עוד 100,000 עצים ברחבי העיר עד סוף העשור.

העצים שיינטעו יצטרפו ל 300,000 העצים שכבר נמצאים בתחומי העיר, כמחציתם בשטחים ציבוריים, ומחיצתם בשטחיים פרטיים.

עיריית תל אביב משקיעה הרבה במיזם הזה. במסגרתו נערכות פעולות שונות הכוללות סקירה של כל העצים הקיימים בתל אביב. וגם פיתוח יישומן אשר יסייע לתושבים לסקור גם את העצים הקיימים בשטחים הפרטיים.

זהו אמנם פרויקט ארוך טווח, אך יתכן כי אתם כבר מרגישים את השינוי אל מול עיניכם. העיירה נוטעת כשלושים עצים חדשים מידי יום, כך שעד סוף שנת 2023 נוכל לספור כ 1000 עצים חדשים בתל אביב.

פרויקט ההצללה ונטיעת העצים הם אכן בשורה טובה. אך לא לשכוח כי גם עלינו לנהוג באחריות ולשמור על עצמו בקיץ הקרוב. זכרו להקפיד על שתייה מרובה, וכדאי מאוד להכניס לתיק תמיד בקבוק מים. כך גם יהיו לכם מים צוננים זמינים, תחסכו לא מעט כסף, ותתרמו להפחתת כמויות בקבוקי הפלסטיק. וכמובן להשתמש גם בקרם הגנה המונע את נזקי השמש.

בלו בוקס ישראל

בלו בוקס ישראל

העורך הראשי של האתר, יובל וינברג, מביא לכם מאמרים, דעות וטיפים מעניינים ישירות מהמקלדת. אין להעתיק או לשכפל תכנים מאתר זה ללא רשות כתובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות