שאל\י את עצמך – עד כמה את\ה תל אביבי\ת?

בלו בוקס ישראל

נכתב על ידי בלו בוקס ישראל

ספט 27, 2022

מחשיבים את עצמכם כתל אביבים? מכירים את כל הפאבים השכונתיים, המסעדות הכי טובות והמועדונים עם המסיבות הכי טרנדיות? אז אולי יש משהו שקצת יוריד אתכם מהעץ, בואו נראה עד כמה אתם באמת מכירים את תל אביב. להלן חידון קצר על העיר.

  1. מה היה שמה המקורי של העיר, ומה הציע את שמה הנוכחי?

כאשר העיר נוסדה בשנת 1909 היא קיבלה את השם אחוזת בית, על שם האגודה שייסדה אותה. בהמשך התכנסה ועדה שמטרתה הייתה לקבוע שם חדש לעיר. מנחם שינקיין הציע את השם תל אביב. השם הגיע מהתרגום לספרו של הרצל  ”אלטנוילד“. משמעות השם בגרמנית הייתה ארץ ישנה חדשה, והמתרגם (סוקולוב), תרגם זאת לתל אביב. זהו שילוב המילה תל המרמזת על עתיקות, ואביב המסמל התחדשות.

  1. קדנציית ראש העיר הקצרה ביותר?

אנו רגילים לרון חולדאי המכהן בתפקידו כבר למעלה מעשרים שנה, כאילו תמיד היה שם. וקצת לפני היה לנו שלמה להט שכיהן 19 שנים בתפקיד. אבל לא כל ראשי העיר של ת“א זכו להצלחה כזו גדולה. משה שלוש מונה לראש העיר לאחר פטירתו של מאיר דיזינגוף. הוא החזיק בתפקיד 10 ימים בלבד והחליף אותו ישראל רוקח.

  1. ההפצצה הכבדה ביותר?

לצערנו תל אביב חטפה לא מעט טילים בסבבי הלחימה השונים מול החמאס. ולפני זה בשנות התשעים הייתה היעד המועדף על סדאם חוסיין, תואר שחלקה אותו עם רמת גן. אך ההפצצה הכבדה ביותר והקטלנית ביותר על תל אביב התרחשה ב 9 בספטמבר 1940. היו אלו מטוסי חייל האוויר של מוסוליני. תל אביב ספגה למעלה מ 100 הרוגים באותו היום.

  1. איזו מפלגה ידועה לשמצה החזיקה סניף בתל אביב?

כיום המושבה שרונה ידועה בתור מרכז קניות וחנויות בוטיק. אך אם הייתם מגיעים לכאן בימי המנדט הבריטי, זו הייתה מושבה גרמנית. בתחילה היו יחסים תקינים בין היהודים לבין הטמפלרים, ואלו אף עבדו שם בייצור החלב.

אך עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה רבים מחברי המושבה הצטרפו למפלגה הנאצית וסניף שלה פעל במקום. עם חקיקת החוקים הנאציים בגרמניה תושבי היישוב העברי החרימו את תוצאת הטמפלרים. ועם תחילת המלחמה הבריטים הפכו את המקום למחנה מעצר.

בלו בוקס ישראל

בלו בוקס ישראל

העורך הראשי של האתר, יובל וינברג, מביא לכם מאמרים, דעות וטיפים מעניינים ישירות מהמקלדת. אין להעתיק או לשכפל תכנים מאתר זה ללא רשות כתובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות