גמילה מסמים: דברים שחשוב לדעת

בלו בוקס ישראל

נכתב על ידי בלו בוקס ישראל

מאי 27, 2023

ישנם סוגים רבים של התמכרויות: ישנה התמכרות לסמים ולאלכוהול, התמכרות לאוכל, לסקס, לקניות, למערכות יחסים ואפילו לכאב. כל התמכרות עומדת בפני עצמה ובעלת מאפיינים ייחודיים ונזקים ייחודיים, אך המשתוף לכולן הוא האלמנט הפסיכולוגי שגורם להתמכרות, אלמנט שניתן לכנותו: התלות בחומר או בפעולה אליה מכורים.

כדי להתמודד עם אותה תלות, יש להבין את הדפוסים שמתדלקים את ההתמכרות – מחשבות, רגשות ופעולות שמזינות זו את זו. לאחר שלומדים להבין את הדפוסים הללו ולזהות אותם, ניתן להתחיל לבצע את מלאכת שבירת הדפוסים הללו ויצירת דפוסי מחשבה חדשים.

זוהי פעולה מורכבת שדורשת עבודה עצמית וכוח רצון. אדם שמתמודד עם התמכרות ולא התחיל בתהליך גמילה שמרכז גמילה כמו מרכז גולד, יוכל להסתכל על מה שנדרש ממנו בתהליך שכזה ולא להאמין שיש ביכולתו להגיע לשם. אפשר להבין אותו. הוא נמצא כרגע בתחתית הבור, מתמודד לעתים עם דיכאון וחרדה, עם תחושת בדידות קשה ועם אפס אמונה בעצמו וביכולותו להשתנות.

אך לעתים, לתוך עומק הבור, חודרת קרן אור. זהו חלון הזדמנויות לשינוי, עקב גורם חיצוני או עקב תזוזה פנימית של הנפש, משהו עמוק בפנים שרוצה וכמה לשינוי. זהו חלון הזדמנויות צר מאד, אך אם תופסים אותו בזמן, הצעד הקטן הזה יכול להיות התחלה של שינוי גדול.

מהו תהליך גמילה מסמים?

גמילה מסמים מחולקת לשני חלקים: גמילה פיזית (שאורכה בין כמה ימים לכמה שבועות) וגמילה פסיכולוגית. הגמילה הפיזית אינה מספיקה ועל מנת להגיע לתוצאות אפקטיביות יש להמשיך את תהליך הגמילה גם לאחר שהגמילה הפיזית הסתיימה.

ללא העבודה הרגשית והפסיכולוגית, קטן מאד הסיכוי לגמילה לאורך זמן. גמילה פסיכולוגית דורשת עבודה על אותם דפוסי מחשבה ופעולה שמתדלקים את ההתמכרות. עבודה זו נעשית בליווי אישי של איש מקצוע. לצד זאת, ישנן גם קבוצות תמיכה שמעניקות לאדם בגמילה מרחב חברתי משמעותי ותומך ומאפשרות גם לו להיות דמות תומכת עבור אחרים. זהו חלק משמעותי מתהליך הגמילה.

לסיכום: תהליך גמילה מסמים – צעד קטן לעבר השינוי

אתה מרגיש שאתה לא מצליח לעבור את היום בלי לעשן? מעדיף לעשן על פני דברים שפעם היו חשובים לך/שאהבת לעשות? קשה לך לדמיין איך תוכל להסתדר ללא הסם? אם התשובה לאחת או יותר מהשאלות הללו היא כן – כדאי לחשוב על גמילה מסמים. זה נשמע גדול ורחוק ומפחיד, אבל זה יכול להיות צעד קטן ומשמעותי שיחזיר לך את השליטה על חייך ואת האמון בעצמך.

בלו בוקס ישראל

בלו בוקס ישראל

העורך הראשי של האתר, יובל וינברג, מביא לכם מאמרים, דעות וטיפים מעניינים ישירות מהמקלדת. אין להעתיק או לשכפל תכנים מאתר זה ללא רשות כתובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות