פרופסור גלעד רבינא – 10 אחוז מהאוכלוסייה יהיו חולים בחייהם במחלות רשתית העין

בלו בוקס ישראל

נכתב על ידי בלו בוקס ישראל

יונ 2, 2023

הפרעה בראייה בגלל הבזקי אור, נקודות שחורות או שערות זזים מול העין בהתאם להזזת המבט, התעננות של שדה הראייה, הצרה של שדה הראייה כמו מתוך טבעת, תחושה שהעיניים כבדות, או טשטוש בראייה.

נדמה לכם שאתם רואים זבובים שחורים או הבזקי אור מול העין? אולי אתם סובלים ממחלת עיניים בשם היפרדות זגוגית האחורית בעין. זוהי תופעה שכיחה שמתרחשת אחרי גיל 65.

מהי הזגוגית האחורית בעין

הזגוגית היא ג'ל שקוף שממלא את החלל מאחורי עדשת העין. הזגוגית מחוברת לרשתית. הסיכוי להיפרדות הזגוגית האחורית בעין (PVD) עולה עם הגיל. זוהי תופעה שכיחה שמתרחשת אחרי גיל 65 מהסיבה שבתהליך ההזדקנות, מרקם וסמיכות הג'ל משתנים: הג'ל מתכווץ ונוצרים בו כיסי נוזלים והוא מתקלף מהדפנות הפנימיות של העין ונעשית פגיעה ברשתית. היפרדות זגוגית העין האחורית מתרחשת ברגע ולרוב רק עין אחת תיפגע. התחושות ישתנו מאדם לאדם ויש כאלה שישימו לב לכך רק כאשר ראייתם תיפגע.

מהרשת: הכל במקום אחד: טיפול יעיל ומהיר במחלות רישתית – פרופסור גלעד רבינא (מדיקו)

הסימנים להיפרדות הזגוגית האחורית של העין

הפרעה בראייה בגלל הבזקי אור, נקודות שחורות או שערות זזים מול העין בהתאם להזזת המבט, התעננות של שדה הראייה, הצרה של שדה הראייה כמו מתוך טבעת, תחושה שהעיניים כבדות, או טשטוש בראייה.

סימנים אלו נגרמים משינוי במרקם ג'ל הזגוגית והמצטברות של חלקיקי פיגמנטציה ותאים בעקבות תהליך ההיפרדות של הדפנות הפנימיים של העין.

הבזקי האור נוצרים מגירוי של הרשתית בעקבות המתח שנוצר בהיפרדות הזגוגית האחורית, והגירוי המכני מתבטא במתיחה שהעין מפרשת להבזקי אור.

פנייה למרפאתו של פרופסור גלעד רבינא, תאפשר לכם לאבחן האם יש סיבוכים נוספים, או שהתופעה תחלוף מבלי שגרמה נזק לראייה או לרקמת העין.

לפי מרפאתו של פרופסור גלעד רבינא – אם תהליך ההיפרדות של הזגוגית האחורית בעין יגרום לקרעים ברשתית או לקרעים בכלי דם של הרשתית, מומלץ טיפול להגבלת הקרע ולמניעה של התרחבותו.

דר גלעד רבינא מתוך אתר medreviewscoil
פרופסור גלעד רבינא מתוך אתר medreviewscoil

פרופסור גלעד רבינא – מומחה למחלות רשתית

במידה והסימנים אובחנו נכון, התחושות והסימנים שמופיעים עם היפרדות הזגוגית האחורית בעין יחלפו בתוך מספר שבועות. טיפול או אבחון לא נכונים עלולים להביא להיפרדות רישתית וזו כבר תופעה שמסכנת את הראייה ודורשת ניתוח.

לסיכום

אם אתם חשים בתופעות או בסימונים האופייניים להיפרדות הזגוגית, יש לפנות לרופא עיניים מומחה, טוען פרופסור גלעד רבינא מומחה למחלות רשתית. פרופסור גלעד רבינא התמחה ברפואת עיניים, בניתוחי רשתית ובטיפול במחלות רשתית. הוא רופא בכיר ביחידה הרשתית ומנתח רשתית וקטרקט במערך העיניים במרכז הרפואי איכילוב בת"א. פרופסור גלעד רבינא הוא גם חוקר ומרצה בכיר באוניברסיטת ת"א.

בלו בוקס ישראל

בלו בוקס ישראל

העורך הראשי של האתר, יובל וינברג, מביא לכם מאמרים, דעות וטיפים מעניינים ישירות מהמקלדת. אין להעתיק או לשכפל תכנים מאתר זה ללא רשות כתובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות